Jak uzyskać podatkową interpretację indywidualną?
Przepisy prawa podatkowego zmieniają się obecnie w bardzo szybkim tempie, więc nic dziwnego, że podatnikom trudno za nimi nadążyć. Dotyczy to zarówno osób indywidualnych, jak i przedsiębiorców prowadzących własne firmy. Jednak zmiany w przepisach to nie jest jedyna przeszkoda, z którą muszą się mierzyć wszyscy ci, którzy płacą podatki. Często zdarza się również, że treść poszczególnych rozporządzeń jest niezrozumiała lub po prostu trudna w interpretacji, szczególnie gdy nie korzystamy na bieżąco z usług specjalistów z biura rachunkowego, którzy mogliby nam pomóc w takiej sytuacji. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym jesteśmy w stanie sprawdzić, czy właściwie rozumiemy i poprawnie stosujemy przepisy prawa podatkowego. W takim przypadku należy zgłosić się do Krajowej Informacji Skarbowej. Jak to zrobić krok po kroku?
Sposoby na uzyskanie podatkowej interpretacji indywidualnej
Aby otrzymać podatkową interpretację indywidualną, należy złożyć stosowny wniosek. Co powinno się w nim znaleźć? Przede wszystkim należy w bardzo precyzyjny sposób opisać sytuację, która budzi nasze wątpliwości. Może ona dotyczyć zarówno minionych, jak i przyszłych zdarzeń podatkowych. Warto w takim wniosku zadać wszystkie nurtujące nas pytania dotyczące konkretnej sytuacji związanej ze stosowaniem prawa podatkowego. Taki dokument wyślemy do Krajowej Informacji Skarbowej na trzy różne sposoby. Wniosek o wydanie podatkowej interpretacji indywidualnej możemy złożyć w formie listu. Wówczas dokument należy wydrukować, precyzyjnie wypełnić oraz uiścić opłatę o wysokości 40 zł i następnie przesłać pod wskazany adres.
Wniosek o wydanie podatkowej interpretacji indywidualnej można również przesłać bez konieczności wychodzenia z domu, czyli przez internet. Jednak w tym przypadku musimy mieć kwalifikowany podpis elektroniczny lub profil zaufany. Cała procedura wygląda podobnie, jak w przypadku przesłania wniosku przez tradycyjną pocztę. Należy szczegółowo opisać konkretne zdarzenie i przedstawić ewentualne wątpliwości, następnie uiścić opłatę i przesłać dokument przez internet. Ostatnia możliwość to złożenie wniosku o podatkową interpretację indywidualną bezpośrednio w siedzibie Krajowej Informacji Skarbowej. W każdym z tych przypadków czas oczekiwania na odpowiedź to około 3 miesiące.